اینماد یا نماد اعتماد الکترونیک چیست؟

آیا با واژه نماد اعتماد الکترونیک یا به اختصار اینماد ENamad آشنایی دارید؟  اینماد یا نماد اعتماد الکترونیک (E-Namad) نشانه‌ایست که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به کسب‌وکارهای مجازی ارائه می‌شود. سایتی که دارای اینماد باشد قابل اعتماد است. از آنجایی که فضای مجازی قاعده مند نیست سازمانهای دولتی بر آن شدند تا استاندارد هایی را به عنوان گواهی نامه به سایت هایی که شرایط استاندارد را دارند عطا کنند بدین وسیله کاربران قادر خواهند بود که آسان تر اعتماد کنند. با دریافت نماد اعتماد هویت صاحبان سایت و محل کسب‌وکار آنها احراز می‌شود و بنابراین خرید از فروشگاهی که دارای اینماد است یک خرید کور نیست..

لوگوی نماد اعتماد که به سایت‌های فروشگاهی تعلق میگیرد اغلب در پایینترین قسمت سایت در دسترس همگانی است. فروشگاه اینترنتی که فاقد نماد اعتماد الکترونیک باشد غیر قابل اعتماد خواهد بود. پس برای  سایت فروشگاهی که کاربران از طریق درگاه پرداخت بصورت آنلاین خرید می‌کنند، حتما باید نماد اعتماد الکترونیک را روی سایت فعال باشد.

بانک ها نیز با سایت هایی که اینماد ندارند همکاری نمی کنند و خرید در این نوع سایت ها تنها از طریق شرکتهای خصوصی امکان پذیر است.